26-27 жовтня у Львові відбувся XVІI Міжнародний економічний форум «Львівщина – локомотив промислової революції в Україні».

В рамках дводенного заходу відбулося широке обговорення шляхів інноваційного розвитку різних галузей економіки, зокрема і агропродовольчого комплексу Львівщини.

 

Із вступним словом на відкритті до учасників звернулися перший віце-прем’єр міністр України Степан Кубів, міністр сільського господарства Латвійської Республіки Яніс Дуклавс і голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.

У своєму виступі Яніс Дуклавс відзначив домовленість щодо реалізації проектів співпраці у сфері агропромислового розвитку, зокрема розвитку екологічного фермерства, дорадництва та кооперації на селі. І перший із пілотних проектів передбачається реалізувати саме на Львівщині. В рамках заходів форуму обговорили питання експортної стратегії України і ефективного виведення продукції на зовнішні ринки, розвитку об’єктів інфраструктури та інструменти подолання проявів корупції. Важлива увага в рамках форуму приділялася питанню впровадження проектів міжнародної технічної допомоги.

 

Необхідно відзначити, що 26 жовтня на Львівщині також відкрили ряд виробничих підприємств, в тому числі одну чергу вітрогенеруючої електростанції у Старосамбірському районі та сонячну електростанцію на Яворівщині.

 

27 жовтня на спеціалізованому пленарному засіданні, яке відбулося в рамках Всесвітнього Дня Продовольства під егідою ФАО, обговорили питання здорового харчування як системи формування здоров’я нації, трудової міграції та продовольчої безпеки, державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти.

Директор Департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Наталія Хмиз у своїй доповіді звернула увагу на позитивний досвід діяльності кооперативів з вирощування ягід в області і позитивну динаміку розвитку виробництва загалом, що дозволяє створити ефективну зайнятість в сільській місцевості.

 

Економіст департаменту технічного співробітництва ФАО Андрій Ярмак у своєму виступі звернув увагу на організацію ефективного виробництва в сільській місцевості, як передумову забезпечення зайнятості і попередження міграції закордон. «Україна вважається однією із ключових країн для забезпечення світу продовольством і саме тому їй приділяється дуже важлива увага. Протягом останніх трьох років, зокрема спільно із Львівською облдержадміністрацією ми просували розвиток тих сегментів агробізнесу, які дозволяють створити максимальну кількість місць в сільській місцевості. 

Останнім часом ситуація кардинально змінюється, але багато сільгоспвиробників ще не зрозуміли зазначеної тенденції. Не згадуватиму всі проекти реалізовані ФАО в Україні, але спільно з ЄБРР ми втілили проекти в сільській місцевості із поєднання технічних знань і фінансових можливостей. Ми орієнтуємо людей в областях з малоземеллям на певні види діяльності, які можна організувати ефективно і прибутково силами однієї родини. Ягідництво на невеликій площі не залежить від вартості робочої сили, оскільки одна сім’я обробляє земельну ділянку.

 

Маючи тривалий досвід роботи в Сербії ми порахували, що родина на 0,5-1,5 га малини заробляла суттєві кошти. До того часу, коли місячна зарплата одного зайнятого в Сербії становила до 1,5 тис. євро на працюючого, проблем із вирощуванням малини немає. Малину вигідно вирощувати», – наголосив А. Ярмак. 

«Вже в цьому році Україна увійшла до трійки експортерів малини в Європі. Звісно доцільно задуматися про уніфікацію технологій, сортів, про розумні підходи до організації виробництва. Лише на Львівщині є майже 50 поширених різних сортів малини. За рахунок різнобою в технологіях і сортах ягоди на сьогодні ми одержуємо найнижчу ціну на малину. За приблизними підрахунками ми втрачаємо з десяти соток близько 10 тис грн. Кооперативна система реалізації ягоди і заморозка продукції дадуть ще до 10 тис. грн з десяти соток. В Україні поки що бракує знань, які дозволяють заробляти гроші», – сказав Андрій Ярмак. 

Голова Держпродспоживслужби України Володимир Лапа в рамках доповіді на дискусійній панелі форуму значну увагу звернув висвітленню питанню впровадження законодавства щодо забезпечення безпечності харчових продуктів.

«Положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачають і розпорядженням Кабміну затверджено Стратегію адаптації законодавства України, зокрема у сфері санітарних та фітосанітарних заходів. Зазначені зобов’язання України вже невдовзі стануть юридично зобов’язуючими документами і частиною угоди про асоціацію Ще в 2014 року Верховна Рада схвалила частину законів, а у травні 2017 року схвалено закон № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

 

Oсновні положення данного закону набувають чинності із квітня 2018 року. Є ще законодавчі ініціативи, які обговорюють із парламентарями і громадськістю щодо проекту закону «Про безпечність та гігієну кормів», проект закону про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів. Також обговорюється нова редакція закону «Про ветеринарну медицину», – звернув увагу Володимир Лапа.

«Загальна логіка полягає в тому, щоб через низку законодавчих актів створити міцну європейську платформу для забезпечення харчової безпечності в Україні. Коли ми розуміємо, що таке безпечність харчової продуктів в Європі, то передбачено простежуваність, наявність систем безпечності на потужностях. Все починається з елементарних речей, зокрема із ідентифікації худоби – це база для того, щоб ствердно говорити, що молокопродукція, яка виходить на інші ринки, відповідає вимогам країн-торговельних партнерів. Це велика робота стосовно нормотворення. Але все перелічене вище лише половина справи. Друга важлива частина полягає в готовності і спроможності нас як компетентного органу, а та бізнесу розуміти і виконувати нові вимоги законодавства», – зазначив В. Лапа.

В рамках форуму було підписано угоду про вступ Львівщини до мережі Європейської кулінарної спадщини.

Участь у форумі прийняли президент Львівської Аграрної палати Павло Музика, голова її управи Ігор Вуйцик, уповноважені ЛАП в Кам’янко-Бузькому районі Дмитро Мороз і Жидачівському районі Галина Киячик та представники аграрних підприємств області.

 

load page 0.007301 second, load CPU 4.18