23 лютого 2024 року Львівська Аграрна палата провела позачергове засідання Правління ЛАП. Основне питання яке було винесене на засідання це наші скоординовані дії у зв'язку з тривалим та невиправданим блокуванням кордонів польськими фермерами. Ми прийняли звернення до наших колег, сусідів та партнерів з РП Люблінської Ізьби Рольнічої (LIR) та Крайової Ради Ізьб Рольнічих (KRIR).
Президенту Крайової Ради Сільськогосподарських Палат Республіки Польща (KIR)
Пану Віктору Шмулевичу
Президенту Люблінської Сільськогосподарської Палати (LIR)
Пану Густаву Єндреєку
ЗВЕРНЕННЯ!
м. Львів 23 лютого 2024 року
Вельмишановне панство!
Львівська Аграрна палата, як член Асамблеї Аграрних палат України, від імені понад 300 тисяч землевласників Львівщини з повагою звертається до вас у зв'язку з тривалими та невиправданими блокуванням кордонів польськими фермерами та мітингувальниками, що спричиняє серйозні труднощі у торгівлі, економічній співпраці між нашими країнами та загрожує її цілісності.
В історії розвитку наших країн і наших організацій закладено стійкі та успішні відносини, і ми переконані, що Україна та Польща приречені бути стратегічними партнерами. Проте недружні дії, які є абсолютно неприйнятними в умовах російської агресії проти України, можуть підірвати нашу взаємну довіру та співпрацю, яка була здобута наполегливими зусиллями обох сторін. Ми вважаємо, що у нашому спільному інтересі є вирішення цієї ситуації шляхом конструктивного діалогу та співпраці. Наші дружні відносини багаті успішно реалізованими ініціативами та проектами, і ми віримо в те, що ми зможемо знайти взаємовигідні рішення і в цьому випадку.
Варто зазначити, що і Україна є важливим імпортером польської сільськогосподарської продукції, зокрема у молочному сегменті, а також по овочах та фруктах. Беручи до уваги, що дії польської сторони призводять до значних економічних втрат та труднощів для українських виробників - не лишається інших варіантів дій, як вжиття відповідних заходів для підтримки постраждалих виробників в Україні. Такі дії можуть включати, та не обмежуватись лише стриманістю в імпорті та придбанню продукції наших польських партнерів.
Просимо вас розглянути цю ситуацію не як проблему, а як виклик та потенційну можливість для вжиття заходів, спрямованих на підтримку виробників обох країн і зміцнити наші взаємовигідні відносини. Ми розуміємо глибину причин та складність обставин, однак віримо в те, що разом ми зможемо знайти раціональні і справедливі рішення.
Окрім вищезазначеного, хочемо звернутися до вас із проханням врахувати й інші фактори, такі як необхідність збереження поточних ініціатив та програм, зокрема INTERREG NEXT Польща-Україна 2021-2027, успішна реалізація якого в поточних умовах є під загрозою. Стратегічна важливість цих проектів є надзвичайно великою, і ми вважаємо, що їх втрата може завдати шкоди не тільки нашим спільним інтересам, а і захисту біорізноманіття транскордонних територій України та Польщі.
Сьогодні ми знаходимося на перехресті геополітичних інтересів, на межі двох світів, двох у багатьох аспектах самодостатніх і водночас потенційно конфліктних, як це доводить багатовікова історія, цивілізацій, і тому будь-яка помилковість чи навіть неточність при визначенні відповідних пріоритетів можуть мати вкрай негативні наслідки для наших держав.
Завершуючи, ми висловлюємо сподівання на продовження успішної співпраці, спрямованої на розвиток наших аграрних галузей. Сподіваємося, що разом ми зможемо знайти конструктивні рішення, сприяючи не лише економічному зростанню, але і зміцненню дружби та співпраці між Аграрними палатами України і Польщі.
Правління Львівської Аграрної палати