На Львівщині 12 дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) залучені до програми інституційного харчування Всесвітньої продовольчої програми ООН.
У прийомних сім’ях виховуються дітки різного віку, для них створені умови родинного спілкування, умови розвитку та соціалізації. Тому підтримка сімей, які опікуються такими дітьми є важливим кроком у побудові стійкої соціальної системи, яка гарантує безпеку, добробут і родинну турботу та виховання кожної української дитини і це особливо важливо у час війни, коли дітей-сиріт значно побільшало . На даний час понад 120 дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування Львівська Аграрна Палата (ЛАП), щомісячно забезпечує продуктами харчування довгострокового зберігання. Для ознайомлення з умовами проживання дітей, кращого розуміння потреб родин, що опікуються ними, Львівська Аграрна палата періодично відвідує ці будинки в рамках моніторингових візитів.
Так, 20 березня голова Львівської Аграрної палати Ігор Вуйцик та офіцер з моніторингу ЛАП Давид Кравченко відвідали два будинки у Шептицькому районі Радехівської громади – ДБСТ родини Лукач та ДБСТ родини Томків.
У дитячому будинку сімейного типу родини Лукач, проживає восьмеро дітей, двоє з яких є рідними для подружжя. Шість вихованців — сироти з міста Миколаїв Стрийського району Львівської області. Родина Лукач власними силами звела будинок та створила необхідні умови для виховання й гармонійного розвитку дітей.
Мати-вихователь Ольга Лукач поділилася історією створення будинку, труднощами, які їм довелося подолати, та подальшими планами.
"Для мене це не просто хобі чи робота — це частина мого життя. Я вже не уявляю себе без дітей. У майбутньому плануємо взяти ще більше дітей під опіку. Звичайно, це важко. І матеріально і фізично. Треба доглянути кожну дитину, нагодувати, одягнути, допомогти з уроками – вже не кажучи про щоденну домашню працю. І коштів на все це потрібно чимало. Допомоги особливо не отримуємо – лише ці кошти, які виплачує держава на утримання дітей-сиріт. Тому нам так важлива підтримка Львівської Аграрної палати, адже продукти зараз дуже дорогі. Це – надзвичайно велика допомога для нашої родини. Ми щиро вдячні Львівській Аграрній Палаті та Всесвітній продовольчій програмі ООН за підтримку: продукція, яку ми отримуємо, якісна й корисна, а регулярне її постачання - це гарантія стабільного та повноцінного харчування для наших діток"- розповіла пані Ольга.
Пані Ольга ознайомила представників ЛАП з умовами проживання дітей, показала кухню та складські приміщення. На жаль, під час візиту моніторингової групи усі діти булу у школі тому не відбулося спілкування з ними, проте пані Ольга запросила моніторингову групу відвідати їх під час канікул, коли всі дітки обов’язково будуть вдома.
Члени моніторингової групи розповіли про дію Програми інституційного харчування ВПП ООН, поцікавилися потребами родини та залишили для детальнішого ознайомлення з Програмою інформаційні матеріали.
Дитячий будинок сімейного типу родини Томків, опікується 11 дітьми. Старша дівчинка вже є студенткою Львівського ВУЗУ, а 10 діток – школярі, в тому числі одна дитини з інвалідністю. Також є хлопчик-сирота, батько якого загинув на війні. Дітки походять із різних міст Львівської області, зокрема зі Сколе та Кам'янки-Бузької. На час візиту моніторингової групи вдома були лише двоє діток які через хворобу не відвідували школу. Діти допомагали матері-вихователю Світлані Томків поратися на кухні. Представники ЛАП стали свідками того, як родина готувала великий кекс до обіду, коли діти повернуться з навчання. В домі пахло свіжою випічкою та панувала тепла сімейна атмосфера.
Пані Світлана дуже тішилася отриманими продуктами. «Ми дуже часто готуємо різну здобну випічку, бо її дуже люблять діти, а також печемо хліб і для цього використовуємо дуже багато борошна, цукру та олії. Також діти полюбляють макарони та гречку. Всі отримані продукти для нас дуже велика допомога і ми щиро вдячні за те, що наш ДБСТ залучено до Програми інституційного харчування ВПП ООН. Дякуємо й Львівській Аграрній палаті яка регулярно доставляє продукти та цікавиться нашими потребами. Маємо велику надію що ця чудова Програма діятиме й надалі бо вона є надзвичайно важливою для таких невеликих установ, як наш дитячий будинок. Благодійники більше звертають увагу на великі сиротинці, де багато дітей, а ДБСТ обділені допомогою», - наголосила пані Світлана.
Пані Світлана відзначила дуже хорошу якість продуктів. Страви з них виходять якісні та поживні. А також наголосила на тому, що не вистачає м’ясних продуктів і було б чудово, якби продуктовий кошик Програми інституційного харчування містив також м’ясні напівфабрикати – тушонки, консерви тощо.
Рзуміючи важливість допомоги невеликим соціальним установам, Львівська Аграрна палата, як кооперуючий партнер Всесвітньої продовольчої програми ООН, у 2025 році планує розширити підтримку дитячих будинків сімейного типу та інших соціальних установ, щоб забезпечити ще більшу кількість потребуючих на території Західної України необхідною допомогою.
Джерело. Львівська Аграрна палата