ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ
ВОЛОДИМИРУ ЗЕЛЕНСЬКОМУ
вул. Банкова, 11 м. Київ, 01220
Вих. № 87/09-23 від 15.09.2023 р.
ЗВЕРНЕННЯ УЧАСНИКІВ КОНФЕРЕНЦІЇ:
« НОВІ ВИКЛИКИ ТА МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ СПІВПРАЦІ В АГРАРНІЙ ГАЛУЗІ У ЧАС ВІЙНИ.
25- РОКІВ РАЗОМ З ЛЬВІВСЬКОЮ АГРАРНОЮ ПАЛАТОЮ»
від 15.09.2023 р.
ШАНОВНИЙ ВОЛОДИМИРЕ ОЛЕКСАНДРОВИЧУ!
Львівська Аграрна палата від імені 340 тисяч землевласників Львівщини та учасників конференції висловлює Вам свою шану і повагу та звертається до вас, як гаранта конституційних прав та свобод громадян України в наступній справі.
Ця жахлива війна стала складною іспитовою ситуацією для країни і з 24 лютого 2022 року нова хвиля повномасштабного вторгнення кардинально змінила усе. Постійні удари російського агресора по українських містах, селах та портах позбавляють аграріїв засобів існування, а світ - доступного продовольства тоді, коли мільйони людей у найбідніших країнах світу потерпають від голоду, вводити зміни до обігу земель сільськогосподарського призначення недопустимо.
Відтак, постала потреба захистити на законодавчому рівні тих, хто не тільки забезпечує країну продовольством, а й залишаються надійними партнером на світовому ринку.
Зокрема, 01 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 31 березня 2020 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» відповідно до якого:
З 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення відбувся між громадянами України із максимальним розміром купівлі-продажу – 100 га на людину.
З 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами, землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України і які є резидентами України із максимальним розміром придбання земельної площі до 10 тис. га.
Оскільки в країні триває війна, доцільно було б перенести період з 1 січня 2024 року на період з 01 січня наступного року після закінчення воєнного стану в Україні.
Потребує змін і Закон України від 10 липня 2018 року №2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (надалі у тексті – Закон).
Відповідно до статті 13 Закону у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець, що не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Через воєнну агресію уже майже два роки власники (спадкоємці) не можуть повноцінно скористатися своїм правом на оформлення права власності на земельну частку(пай).
Також, готується до другого читання Проєкт Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (реєстраційний № 6013 від 09.09.2021), (надалі у тексті – Проєкт Закону).
Дрібні та середні фермерські господарства, в тому числі й сімейні фермерські господарства, припинять своє існування, оскільки не матимуть можливості переоформити права на користування земельним ділянками, та змушені будуть перейти із спрощеної системи на загальну систему оподаткування, що при відсутності дотацій негативно позначиться на результатах їх діяльності.
Невизначеним залишається статус земельних ділянок, як тих що перебувають у постійному користуванні так і земель комунальної власності які господарство використовує на умовах оренди, через недостатню урегульованість даного питання, в тому числі, й в частині завершення процедур розпаювання земельних ділянок між членами фермерських господарств.
Даним законопроектом зумовлюються значні непродуктивні організаційно-правові витрати. Зважаючи на невелику кількість працівників фермерських господарств значно ускладнять їх діяльність вимоги статті 5 Проєту Закону «Оприлюднення інформації про діяльність підприємств цього Законопроекту».
У зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX та іншими Указами Президента та затвердженими Законами України про продовження строку дії воєнного стану в Україні, звертаючись до Вас переконливо просимо:
1. Звернутися до Верховної Ради України із законодавчою ініціативою щодо внесення зміни до наступних законодавчих актів:
1.1. Закону України від 31 березня 2020 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» в частині Закону, в якому обумовлюється термін запровадження ринку землі з 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами також і юридичним особам-резидентам України - із перенесеним такого періоду з 01 січня наступного року після закінчення воєнного стану в Україні. (пункт 15 стаття 145).
1.2 Закону України від 10 липня 2018 року №2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», внести зміни до статті 13 «Використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв)», а саме - встановити період з 01 січня наступного року після закінчення воєнного стану в Україні.
1.3 Проєкту Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (реєстраційний № 6013 від 09.09.2021) в частині статті 20 «Особливості створення та державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу підприємств і їх об’єднань у перехідний період», а саме: - виключивши з переліку підприємств фермерські господарства та сімейні фермерські господарства.
Такі зміни забезпечить повноцінні можливості та рівні права для всіх учасників ринку землі та забезпечить дотримання майнових прав власників земельних паїв, збережуть фермерство в Україні.
Сподіваємося на Ваше розуміння та сприяння.
З повагою та від імені учасників конференції
Павло МУЗИКА, президент Львівської Аграрної палати.
Ігор ВУЙЦИК, голова Львівської Аграрної палати.