У Львові 12 квітня за ініціативи Львівської Аграрної палати та кафедри економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І.В. Поповича Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького відбувся круглий стіл “Модель інноваційного розвитку сільськогосподарського підприємництва та дорадництва в умовах війни та повоєнного періоду”.
До учасників круглого столу із вступним словом звернулися керівник Львівської Аграрної палати Ігор Вуйцик та голова постійної комісії з питань діяльності АПК, підприємництва та інвестицій Львівської обласної ради Юрій Раделицький, які наголосили на важливості інновацій в аграрному підприємництві задля забезпечення продовольчої безпеки.
Ігор Вуйцик у своєму виступі звернув увагу на актуальність питання ефективної організації системи дорадництва в умовах сучасних викликів перед агровиробниками. Важлива увагу у презентації Ігора Вуйцика приділялася висвітленню положень Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 989 від 28 березня 2024 року “Про затвердження Плану заходів із запровадження системи надання інформаційно-методичної підтримки стосовно організації сільськогосподарської дорадчої діяльності”.
Президент Європейської Академії інноваційного провайдингу, академік НААН, професор Григорій Седіло окреслив комплекс питань стосовно інноваційного розвитку підприємництва в сільських територіях, зокрема проблемних питаннях молочного скотарства і проблемах організації ланцюгів доданої вартості.
Директорка Департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації Тетяна Гетьман звернула увагу у своїй доповіді на організаційну підтримку розвитку аграрного підприємництва на рівні територіальних громад області.
Заступник директора Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН Микола Савка у своєму виступі акцентував увагу на провідних напрямах інноваційного розвитку фермерства в Карпатському регіоні.
Петро Комар, начальник Західної філії ДП “Український державний центр радіочастот” узагальнив питання використання досягнень телекомунікаційних технологій в підвищення ефективності аграрного підприємництва. Агровиробники попри складні обставини досить активно впроваджують технологічні рішення із використанням сучасних технологій задля максимізації ефективності використання ресурсного потенціалу.
Заступник директора департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Людмила Гончаренко відзначила у виступі важливі тенденції розвитку сімейного фермерства в області в умовах воєнного стану та їх підтримку. Окрема фінансова підтримка в обласному бюджеті в поточному році приділятиметься фінансуванню розвитку сільськогосподарських кооперативів на Львівщині.
Професор Павло Музика у виступі актуалізував питання розвитку біоекономіки задля забезпечення сталого інноваційного поступу агропродовольчого комплексу на регіональному рівні в умовах європейської інтеграції.
Начальник відділу Регіонального відділення Фонду державного майна по Львівській, Закарпатській та Волинській областях Ганна Гнатів звернула увагу на питання ефективного управління державною власністю в сільській місцевості. Значна увага приділялася аналізу використання сільськогосподарських угідь державної власності в трьох областях.
Експерт із розвитку сільських територій Іван Стефанишин акцентував увагу на важливості впровадження європейських підходів в організації ланцюгів створення доданої вартості і ефективності контролю харчової безпечності.
Голова асоціації фермерів Самбірщини, голова фермерського господарства “Агро Центр” Іван Кільган відзначив діяльність фермерів Самбірського району у впровадженні інновацій та забезпеченні продовольчої безпеки.
Президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, директор Львівської аграрної дорадчої служби Іван Паньків звернув увагу на важливі тенденції розвитку дорадництва та виконання плану дій щодо європейської інтеграції. На думку Івана Паньківа, дорадча система України має більш активно взаємодіяти із європейськими колегами в реалізації ініціатив інноваційного розвитку фермерства.
Завідувач кафедри маркетингу ЛНУВМБ імені С.З. Гжицького Степан Поперечний детально розповів про актуалізацію маркетингових стратегій аграрного бізнесу в умовах невизначеності.
Інші викладачі ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького також представили тематичні доповіді із актуальних питань розвитку аграрного підприємництва на інноваційних засадах.
Віцепрезидент Львівської Аграрної палати, директор Сільськогосподарського кооперативу “Кам’янка Лісова” Олег Бейзик розповів про основні тенденції із впровадження організаційних інновацій задля розвитку галузі ягідництва в одній із територіальних громад у Львівському районі.
Доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Мар’ян Лозинський детально висвітлив питання інноваційних підходів в організації інформаційного забезпечення фермерів із питань інноваційного розвитку.
В рамках круглого столу змістовні доповіді представили віцепрезидент Європейської Академії інноваційного провайдингу, професор Зеленогурського університету Республіки Польща Іван Панкевич та доктор правничих наук, професор Гуманітарно-природничого університету в Сандомирі, член президії Європейської Академії інноваційного провайдингу Адам Ерехемля.
Член Львівської Аграрної палати Василь Гуляйгродський відзначив можливість конкуренції вітчизняних виробників на європейському ринку продукції хмелярства за умови впровадження інноваційних технологій.
Наприкінці засідання круглого столу Павла Михайловича Музику відзначено почесними грамотами Львівської обласної ради та Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА із нагоди нещодавнього ювілею.
Учасники круглого столу прийняли резолюцію до органів державної влади різних рівнів задля активізації інноваційної складової розвитку агропромислового комплексу, яка передбачає:
Створення постійно діючої інтерактивної платформи та базі трьох сільськогосподарських дорадчих служб у Львівській області, що працюватиме над вирішенням таких завдань, а саме:
Розробка онлайн-платформи для обміну досвідом, інформацією та технологіями в галузі сільського господарства та переробки, дорадчими службами та науковими, фінансово-кредитними установами і державними органами. Посилення ролі сільськогосподарського дорадництва, як одного з ключових компонентів системи сільськогосподарських знань та інновацій.
Розробка програм підтримки для малих та середніх сільськогосподарських підприємств з метою забезпечення їх доступу до фінансування, новітніх технологій та ринків збуту.
Постійне навчання та підвищення кваліфікації: - організація навчальних курсів, семінарів та тренінгів з сільського господарства для фермерів, СФГ, сільських територіальних громад та інших учасників галузі за напрямками. Комунікації, демонстрації, роботи з групами, використання сучасних технологій, штучного інтелекту, організація та відвідування виставок та інше.
Стимулювання інновацій: Підтримка інноваційних проектів у сільському господарстві через грантові програми та конкурси. Допомога у написанні бізнес-планів та проектів.
Екологічна урбанізація: Розвиток екологічних підходів у сільських територіях, включаючи заходи щодо ліквідації популяції борщовика Сосновського та інших інвазивних видів рослин, впровадження енергоефективних технологій та відновлюваних джерел енергії. Запровадження відповідних стандартів та вимог у сфері безпечності харчових продуктів, у тому числі при їх експорті, дотриманні принципів екологічного виробництва.
Партнерство з громадськістю: Залучення громадських організацій та місцевих ініціатив до дієвого контролю за впровадженням проектів з розвитку сільських територій, особливо в частині використання бюджетного фінансування.
Постійне висвітлення успішних практик: Впровадження інновацій у сфері науки, технологій та громадянського суспільства через засоби масової інформації, насамперед, через друковане та електронне видання - «Вісник АгроФорум»
Джерело: Львівська Аграрна палата.