Саме так відреагувала Верховна Рада України на звернення учасників конференції « Нові виклики та можливості для співпраці в аграрній галузі у час війни. 25- років разом з Львівською Аграрною палатою» від 15.09.2023 р.
Уповноважені Львівської Аграрної палати вкотре продемонстрували, що мовчати «засунувши голову в пісок» не варто, адже ця жахлива війна стала складною іспитовою ситуацією для всієї країни і з 24 лютого 2022 року нова хвиля повномасштабного вторгнення кардинально змінила все. Постійні удари російського агресора по українських містах, селах та портах позбавляють аграріїв засобів існування, а світ - доступного продовольства. Тому в даний час цілком недоречно вводити законодавчі норми, які обмежують оформлення права на землі сільськогосподарського призначення в Україні.
Навпаки, постала потреба захисту на законодавчому рівні тих, хто не тільки забезпечує країну продовольством, а й залишається надійними партнером на світовому ринку. У цьому контексті йдеться про Закон України від 10 липня 2018 року №2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (надалі у тексті – Закон).
Відповідно до статті 13 цього Закону у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець, що не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Через воєнну агресію понад два роки власники (спадкоємці) не можуть повноцінно скористатися своїм правом на оформлення права власності на земельну частку(пай).
Оскільки в країні триває війна, Львівська Аграрна палата вимагала перенести запропоновані зміни в період з 1 січня 2025 року на період з 01 січня наступного року після закінчення воєнного стану в Україні.
Відтак, 22 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон (проєкт № 11150) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин». Законом продовжено до 1 січня 2028 року термін оформлення невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок.
Як бачимо, активна громадянська позиція уповноважених представників Львівської Аграрної палати у питаннях лобіювання інтересів власників земельних часток (паїв) дала позитивний результат. І така діяльність обов’язково буде продовжуватися.
Джерело: Львівська Аграрна палата