Проблеми регіонів надзвичайно актуальні для забезпечення сталого економічного розвитку. Для розв’язання існуючих проблем 26 листопада у Львові проведено другий Всеукраїнський з’їзд учасників мережі фахівців та практиків з регіонального та місцевого розвитку “Регіонет”, який відбувся при сприянні проекту ЄС “Підтримка політики регіонального розвитку в Україні”.
З вступним словом до учасників звернулися керівник Української асоціації районних та обласних рад Сергій Цибитовський, який зазначив необхідність покращення економічного стану громад через проектний підхід, потреб акумулювання та поширення кращих практик зі сталого місцевого розвитку. Заступник керівника Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Вадим Савченко у доповіді акцентував увагу на потребу реформ місцевого самоврядування і активізацію їх учасників в практиках розвитку місцевого самоврядування. Заступник голови Державного фонду сприяння місцевому самоврядування в Україні Олена Тертишна доповіла про існуючу з 2012 року електронну платформу спільноти практиків з місцевого самоврядування “Інновації місцевого самоврядування”. Також створена та успішно розвивається система електронного навчання та лабораторія ідея “Ідея Лаб”, що сприяє пошуку партнерів та практиків-консультантів для реалізації успішних проектів в одних регіонах у інших. На даний час спільнота налічує близько 20 тисяч учасників, серед яких домінують голови сільських та селищних рад. Експерт проекту ЄС “ Підтримка політики регіонального розвитку ЄС” Анатолій Ткачук зазначив, що для реалізації мікропроектів розвитку громад, переважно інфраструктурних, було асигновано від 0,5 млн. євро до 1,4 млн. євро.
Сучасна практика проектного підходу орієнтована на реалізацію соціальних проектів для вирівнювання регіонального розвитку, а також галузевих проектів шляхом інтеграції ресурсів громади та міжнародних проектів технічної допомоги. Учасники заходу визначили ключові проблеми регіонів і план дій для реалізації у різних спільнотах.
27 листопада відбулося відкриття та пленарні засідання ХІV Міжнародного економічного форуму “Бачення 2020: стратегії для країн, регіонів та бізнесу” у Львові. Присутні на пленарному засіданні учасники заходу обговорили проблеми модернізації національного господарства та шляхи їх здійснення через ефективне управління в контексті конкурентної економіки і існуючих глобальних геополітичних викликів. В межах панельних дискусій форуму відбулося обговорення проблем реформування місцевого самоврядування з актуалізацією та оцінкою необхідних змін через проведення децентралізації. Обговорюючи наслідки реалізації положень Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, що зумовлює пошук нових стратегій для українського бізнесу. Учасники дискусійної панелі, серед яких директор з розвитку бізнесу PWC Україна Енді Кузіч, віце-президент зі стратегічного розвитку Американської Торгівельної Палати Тарас Качка, директор з корпоративних питань Nestlé в Україні та Молдові Геннадій Радченко, заступник голови Польсько-Української Господарської Палати Олег Дубіш і представник Генерального департаменту Європейської Комісії з питань торгівлі Філіп Кюссон визначили перспективні напрями розвитку бізнесу в Україні через модернізацію виробництва і енергозбереження. Було презентовано нові можливості для визначення позицій продукції з України на товарних ринках ЄС. Однак важливою проблемою підприємців є відсутність механізмів усталеного лобіювання інтересів малого бізнесу в Україні. На думку учасників панельної дискусії, важливу увагу слід приділити формуванню нового стилю ведення бізнесу, а не лише проблемі доступності кредитів. В межах панельної дискусії Європейською Бізнес Асоціацією з представниками бізнесу та юридичної сфери Львівщини обговорено основні проблеми підприємців у зв’язку з обмеженістю кредитних ресурсів для модернізації виробництва і дією режиму автономних торговельних преференції ЄС для товарів походженням з України до кінця 2015 року. Даний преференційний торговельний режим формує передумови для розширення безмитного експорту до ЄС за більшістю товарних позицій з України та створює можливості для подальшої технологічної модернізації виробництва і впровадженням енергозберігаючих технологій. Досвід проведення переговорів з міжнародними фінансовими інституціями для залучення кредитних ресурсів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) для розвитку бізнесу ТОВ Торгово-виробничої компанії “Львівхолод” презентував генеральний директор Богдан Козак.
В межах форуму відбувся також круглий стіл на тему “Угода про асоціацію між Україною та ЄС: можливості та виклики для України”. В межах даного круглого власний досвід розвитку бізнесу та впровадження сучасних технологій виробництва для конкуренції на європейському ринку представнила ПрАТ “Компанія Ензим”, продукція якої орієнтована також на сегменті виробництва кормів. Представник групи компаній “Нексія ДК” Степан Ревич представив присутнім сутність та алгоритм механізму організації закупівель в групах, що дозволяє істотно знизити ціну продукції для кінцевого споживача. Президент Словацько-української торгової палати Павол Долгий у своїй доповіді охарактеризував сучасний стан економіки Словаччини, проведені структурні реформи при вступі в ЄС, охарактеризував систему кластерів та індустріальних парків, що перетворило країну на важливого виробника багатьох видів промислової продукції. Важливу роль для розвитку бізнесу та залучення інвестицій в економіку Словаччини відіграла діяльність спеціально створеного агентства “Sario”. Крім того П. Долгий у своїй доповіді визначив перспективні напрями розвитку двостороннього бізнесу між двома державами.
З презентаціями доповідачів ХІV Міжнародного економічного форуму “Бачення 2020: стратегії для країн, регіонів та бізнесу” можна ознайомитися за посиланням.
28 листопада у Львові відбувся регіональний бізнес-семінар Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” для представників підприємництва та освіти. Основні питання семінару полягали в обговоренні існуючих можливостей та перешкод доступу для аграрної продукції з України. З вітальним словом до учасників семінару звернулися віце-президент американської торгової палати в Україні Тарас Качка і заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації Андрій Чопик. Експерти УКАБ Ігор Остапчук і Аліна Жарко представили ознайомили учасників семінару з детальним аналізом розвитку ринків рослинницької і тваринницької продукції в Україні, а також динамікою експорту продукції аграрного сектору на ринки країн ЄС після початку дії режиму автономних торговельних преференцій для вітчизняних товарів. З особливостями тарифних преференцій та механізмом квот в ЄС учасників ознайомила Олена Зубченко (Юридична компанія “Лавринович і партнери”).
Підприємства харчової промисловості Львівської області також мають позитивний досвід виходу на ринки ЄС. З практикою виходу на ринки ЄС учасників семінару ознайомив генеральний директор ТОВ “Яричів” Олег Клімчука. Слід зазначити, що ТОВ “Яричів” пройшовши тривалий період сертифікації і пошуку партнерів, цього року почав експорт продукції в Польщу у мережу французьких супермаркетів “Карфур”. Слід зазначити, що експорт продовольчих товарів на ринки ЄС вимагає тривалої системи сертифікації виробництва, а конкуренція між виробниками на ринку кондитерських виробів в ЄС дуже висока.
Інформацію про необхідні кроки для експорту продукції в ЄС (дозвільні документи, процедури визнання сертифікату походження товару, митні процедури) докладно представив у доповіді експерт з митної справи Міністерства фінансів Латвії Гунтарс Кокінс. У своїй доповіді експерт детально визначив основні проблеми експортерів аграрної продукції з України на ринки ЄС та охарактеризував можливі процедури для їх уникнення.
Важлива частина семінару була присвячена проблемі забезпечення якості та безпеки продукції при виході на ринки ЄС. Загальні положення щодо гігієни харчових продуктів висвітлив у своїй доповіді експерт Продовольчої і ветеринарної служби Латвії Едуардс Бакасеевс. Доповідач висвітлив європейські вимоги до якості продукції на всіх етапах формування ланцюга формування доданої вартості в галузі тваринництва і навів приклади підприємств харчової промисловості Латвії. Учасники семінару мали змогу ознайомитися в он-лайн режимі з роботою системи ЄС RASFF (The Rapid Alert System for Food and Feed), яка дозволяє оперативно інформувати країни ЄС для вилучення з обороту неякісних та небезпечних для споживачів продовольчих товарів. Доповідач з Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Сергій Лисенко ознайомив учасників семінару з вимогами для проходження сертифікації підприємств-виробників тваринницької продукції для внесення їх до переліку дозвільного списку ЄС. Експерт також проінформував про сучасний стан проходження верифікаційних процедур молокопереробних підприємств України експертами Продовольчого та Ветеринарного Офісу ЄС (FVO).
Участь у заходах прийняв голова Львівської аграрної палати Павло Музика.
З презентаціями учасників семінару можна ознайомитися за наведеними нижче посиланнями.