Розвитку підприємств молокопереробної промисловості в Україні приділяється cуттєва увага, зважаючи на те, що від динаміки їх розвитку суттєво залежить розвиток молочного скотарства.
З метою обговорення сучасних проблемних питань і перспективних напрямів розвитку галузі у Києві 24 листопада відбулася ІХ Всеукраїнська конференція з міжнародною участю “Молочний бізнес – 2016”.
Із вступною доповіддю до учасників конференції звернувся голова Ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський, який наголосив, що в поточному році виробництво молокопродуктів скоротиться на 2%. Крім того, реальні обсяги виробництва сирого молока в Україні в усіх категоріях господарств не перевищують 8 млн.т, що значно менше порівняно із офіційною статистикою. Із зазначеного обсягу, вимогам країн ЄС щодо якісних характеристик молока відповідає лише 2,7млн.т. При цьому з вересня 2016 року закупівельні ціни на молоко почали поступово підвищуватися.
Основні тенденції розвитку молочної галузі окреслив нідерландський експерт Адріаан Крайхер, який зазначив, що світове виробництво молока у 2015 р. становило 818 млн.т., що на 2% більше порівняно з 2014 роком. А. Крайхер також зазначив, що за останніми даними у світі споживання молока на одну людину становить 111,3 кг.
Представник Міністерства сільського господарства і продовольства Білорусі Олексій Богданов розповів про тенденції розвитку молочної галузі. Виробництво молока в перерахунку на одного жителя країни становить 743 кг,а споживання – 252 кг. На експортні ринки Білорусь постачає 59% вироблених молокопродуктів, а в окремих випадках експортується навіть сире молоко у сусідні країни. Олексій Богданов також зазначив, що в 2016 р. експорт молокопродуктів в Україну порівняно з попереднім роком збільшився у п’ять разів.
Керівник відділу досліджень компанії ТNS-Україна Юлія Волох охарактеризувала тенденції розвитку споживчого ринку України зазначивши, що споживачі і надалі вважають промислові молокопродукти менш натуральними та надають перевагу при їх купівлі ринкам. Дослідження свідчать, що 60 % респондентів змушені суттєво економити при придбанні продуктів харчування і надають перевагу місцевим виробникам молокопродуктів.
Голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун у своїй доповіді акцентував увагу на сучасні проблеми виробників молока. В консультаційному центр Асоціації виробників молока на даний час працює 50 фахівців (з яких 35 в Україні), що дозволило досягнути середньої продуктивності корів у 120 підприємствах-членах асоціації в 7650 кг.
Андрій Дикун зазначив, що професійне інвестування у молочне скотарство і технології дозволяє досягнути добової продуктивності у 35 л. Проте інвестиції у одне скотомісце за сучасними технологіями – це 8-10 тис.дол.США Саме підприємства-члени асоціації на сьогодні виробляють 35% молока ґатунку “Екстра” в Україні. Члени АВМ сформували також кооператив, що дозволяє здійснювати закупівлю не фальсифікованих ветеринарних препаратів і щомісяця виробляють на потужностях 15 тис.т. якісних концентрованих кормів. Важливою проблемою молочного скотарства на сучасному етапі є можливе неконтрольоване поширення епідемії медулярного дерматиту, який зумовлює зниження продуктивності корів на 40-60%.
Експерт Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Володимир Ярмак зазначив, що виробники молокопродуктів не дуже активно здійснюють пошук нових зовнішніх ринків збуту, і при цьому, внутрішні споживачі все більше орієнтуються на молоко з базару. Досить складною, на думку А. Ярмака, залишається ситуація у молочному скотарстві України, оскільки інвестиції у виробництво 1 літра молока майже у 20 разів перевищують аналогічні витрати в його переробку.
Участь в конференції прийняли члени Львівської Аграрної палати.