15 червня у Львові в Інституті регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України відбувся круглий стіл на тему: “Рoзвиток сільських територій: польський та український досвід”.
Польську сторону на заході представляли науковці Інституту розвитку села та сільського господарства Польської академії наук, які презентували власний позитивний досвід реалізації проектів розвитку сільських територій.
Із вітальним словом до учасників круглого столу звернувся директор Інституту регіональних досліджень, професор Василь Кравців, наголосивши на системності співпраці львівських та польських науковців у пошуку шляхів розв’язання спільних питань транскордонного співробітництва.
Професор Інституту розвитку села та сільського господарства Польської академії наук Катажина Завалінська детально розповіла про позитивний вплив реалізації програм розвитку сільських територій на забезпечення економічного зростання в агропродовольчому підкомплексі і формуванню ефективних ланцюгів створення доданої вартості в Польщі.
Професор польського інституту Пьотр Градзюк охарактеризував позитивний вплив реалізації проектів відновлювальної енергетики на розвиток аграрного виробництва та сільських територій. В 2015 році альтернативна енергетика вже забезпечувала потреб Польщі в енергоресурсах на 15 %, а до 2020 року даний показник може зрости до 20%.
Директор Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН Григорій Седіло наголосив на необхідності комплексності підходів до розвитку сільських територій та відзначив можливі проблеми простого копіювання і перенесення досвіду країн ЄС в національну інституційну систему.
Модератор круглого столу, доктор економічних наук Інституту регіональних досліджень НАН України Віктор Борщевський наголосив на необхідності посилення транскордонної співпраці для забезпечення сталого розвитку сільських територій двох держав.
Президент Львівської Аграрної палати Павло Музика звернув увагу присутніх на можливі наслідки відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні без врахування позицій, які пропонують вітчизняні науковці і аграрії. Крім того, необхідно системно лобіювати на національному рівні питання практичного впровадження розроблених вітчизняними науковцями економічних моделей.
Доповідачі круглого столу також звертали увагу на питання дотримання вимог природоохоронного законодавства при веденні аграрного бізнесу, розвитку ринку сільськогосподарських земель в Польщі і можливий досвід для України, оцінювання моделей міжгалузевих балансів та інші актуальні питання.