21 серпня 2018 року в Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області відбувся круглий стіл «Земельні спори у сфері орендних правовідносин: судова практика». Даний захід відбувся за ініціативи Департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації та Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
Учасниками які брали участь у заході були юридичні компанії котрі займаються земельними правовідносинами, державні реєстратори, землевпорядники об’єднаних територіальних громад, експерти дорадники з землеустрою, фермери. У круглому столі брав участь голова управи Львівської Аграрної палати Ігор Вуйцик, член оперативного штабу із забезпечення прав і свобод власників земель чи збіжжя при Львівській ОДА.
Головуюча на круглому столі заступник начальника з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксана Куманська-Нор наголосила учасникам про те, що це вже другий круглий стіл за означеною тематикою і планується продовжити цю інформаційну роботу з різними категоріями зацікавлених осіб, щоб мінімізувати аграріїв, власників землі та орендарів від незаконних дій стосовно користування землею, захистити їх від спроб рейдерських захоплень та вчасно надати правову допомогу в належному оформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
З змістовною презентацією виступив Євген Мотов, головний спеціаліст відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів - Управління державної реєстрації. Виступаючий зупинився на істотних умовах укладання договорів оренди земель та позиції Верховного Суду України (ВСУ) щодо цих питань. Зокрема строк дії нових договорів оренди набирає чинності з моменту державної реєстрації. Постанова ВСУ від 30.01.2018 року у справі № 484/272/16-ц. Зміна орендної плати автоматично неможлива, а для земель, які знаходяться у приватній власності навіть в судовому порядку відповідно до ст.525,632 та 654 ЦПК зміна не допускається, про це йдеться і у Рішенні ВССУ від 23.06.2017 року в справі № 541/2217/16-ц.
Ще одним важливим аспектом у договорі оренди є необов’язковість нормативно-грошової оцінки для земель приватної власності. Цікава думка була озвучена під час презентації стосовно нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв). Нерозподілені (невитребувані)земельні частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності та відносяться до земель приватної власності. Отже, проведення нормативної грошової оцінки землі та отримання висновку державної експертизи проекту землеустрою щодо нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок не є обов’язковими.
Ще, з чим досить часто зустрічаються наші власники землі (орендодавці) відавши її в оренду – це поновлення (пролонгація ) договорів оренди.
Автоматичне поновлення договору відповідно до ч.6.ст.33 Закону України «Про оренду землі» суди тлумачать, що необхідним юридичним фактом для встановлення переважного права за цим механізмом є письмове повідомлення орендодавця з прикріпленим до нього проектом додаткової угоди у встановлений строк 1 місяць до закінчення строку договору оренди (якщо інший термін не обумовлено договором). Постанова ВСУ від 10.04.2018 року справа № 594/376/17-ц.
Також під час круглого столу обговорювались питання визнання недійсним договору оренди з відсутності істотних умов, а також можливого розірвання договору оренди.
Звичайно дискусії навколо договірних відносин, особливо землі, повинні поширюватись до кожної ОТГ, кожної сільської громади для надання правової допомоги в належному оформленні правовстановлюючих документів на землю. Адже не за горами на нас чекає зняття мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення.
Автор: Ігор Вуйцик (Львівська Аграрна палата)