20 cерпня в Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області відбувся круглий стіл присвячений актуальним питанням переведення садових і дачних будинків у житлові.
Участь у круглому столі прийняли голова Асамблеї Аграрних палат України Ігор Вуйцик, президент Львівської Аграрної палати Павло Музика, державні реєстратори, члени комісії з питань сільського розвитку і агропромислової політики Громадської ради при Львівській ОДА, голови садівничих кооперативів, юристи, експерти і представники громадськості.
Із вступним словом до учасників круглого столу звернувся начальник ГТУЮ області Микола Станіщук, який відзначив актуальність питання належної легалізації прав власності на земельні ділянки і будівлі садівничих кооперативів в умовах реформи децентралізації. Це важливо як для громадян, так і для органів місцевого самоврядування.
Начальник відділу ГТУЮ Віталія Шепега представила актуальну тематичну презентацію, яку присвячено державній реєстрації садових і дачних будинків.
Умови, які необхідні для переведення садового та дачного будинків у житлові:
- будинок повинен відповідати нормам ДБН для житлових будинків;
- цільове призначення земельної ділянки – для будівництва та обслуговування житлових будинків;
- зареєстроване у встановленому порядку право власності на садовий будинок.
Віталія Шепега у своїй доповіді виокремила наступні етапи переведення садового і дачного будинків у житлові:
- Проведення технічного огляду дачного/садового будинку;
- Звернення із заявою до органу місцевого самоврядування і подача документів;
- Прийняття рішення органом місцевого самоврядування і повідомлення в 3-х денний термін заявника про прийняте рішення;
- Внесення змін до Державного реєстру речових прав.
Актуальну інформацію на заході представив голова Громадської спілки “Всеукраїнське об’єднання “Технічні інвентаризатори України” Андрій Давидюк. У своєму виступі голова Громадської спілки детально роз’яснив питання сертифікації експертів для проведення технічних обстежень і розповів про бази даних, де громадяни можуть отримувати оперативну інформацію про наявність дозволів на видачу експертних висновків галузевими фахівцями громадянам.
Важливі питання підняті на круглому столі стосувалися проблеми успадкування майнових прав на земельні ділянки і будівлі в садівничих і огородницьких кооперативах.
Т.в.о директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук у своїй доповіді відзначила особливості проведення технічного огляду та обстеження садівничих будинків. Важливо також чітко ідентифікувати знаходження земельних ділянок кооперативів в межах чи поза межами населених пунктів.
Президент ЛАП Павло Музика відзначив необхідність широкого інформування громадськості в контексті можливостей відкриття ринку землі. У Львівській області понад 100 тисяч осіб є членами садівничих та городницьких кооперативів і не всі розрізняють необхідність реєстрації речового права окремо на земельну ділянку, а окремо на будинок в таких кооперативах.
Голова Асамблеї Аграрних палат України Ігор Вуйцик відзначив необхідність максимального поширення позитивного досвіду і напрацювань Львівщини в інших областях України, де члени садівничих кооперативів недостатньо проінформовані.
В рамках круглого столу відбулися також тематичні дискусії за участю представників Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, державних реєстраторів із різних районів регіону, членів Львівського відділення Нотаріальної палати України.