15-16 вересня цього року Львівська Аграрна палата відзначила свій 25-річний ювілей. Святкування проходило в робочій обстановці - у формі міжнародної конференції «Нові виклики та можливості для співпраці в аграрній галузі у час війни. 25 років разом з Львівською Аграрною палатою».
Захід відбувся на базі Львівського національного університету природокористування. Долучились до заходу понад 150 учасників – фермерів, уповноважених представників Львівської Аграрної палати та Аграрних палат шістнадцяти областей України, представників влади, органів місцевого самоврядування, експертів проєктів та програм міжнародної технічної допомоги, провідних науковців аграрних вузів.
Привітати Львівську Аграрну палату та поділитись власним досвідом та ідеями прибули делегації представників аграрного сектора з Польщі, Італії, Франції та Чехії.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся перший заступник Міністра аграрної політики України Тарас Висоцький, а також почесний президент Сільськогосподарської палати України, Віце-президент ААНУ Михайло ГЛАДІЙ.
Участь в роботі конференції прийняли заступник начальника Львівської ОВА Юрій Бучко, в.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод, директорка департаменту АПР Тетяна Гетьман та заступник директора департаменту АПР Людмила Гончаренко, директор департаменту АПР Вінницької ОВА Олег Сідоров. Захід поділили на дві панельних дискусії. В межах першої панелі голова управи ЛАП Ігор Вуйцик розповів про діяльність Палати у сьогоднішніх умовах війни, виступили гості з Республіки Польща та експерти програм і проектів міжнародної технічної допомоги. Вони розповіли присутнім про міжнародний досвід розбудови аграрних палат та можливості для Львівщини, наголосили на умовах для розвитку сільськогосподарського виробника, а також окреслили умови кредитування і дотування та пошуку нових шляхів і можливостей міжнародного співробітництва в аграрній галузі.
Зокрема з доповідями виступили Густав Єдреєк, Президент Любельської ізьби Рольнічої: Річард Розвадовскі, ключовий експерт проекту ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA); Іван Вишневський, заступник керівника Проекту USAID «Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)» в Україні».
Друга панель стосувалась можливостей для розвитку сільських територій та ролі аграрних палат у впровадженні земельної реформи.
Про активну підтримку розвитку фермерства на селі розповіла Тетяна Гетьман — директорка департаменту АПР .«На Львівщині продовжується трансформація особистих селянських господарств в сімейні фермерські господарства. Якщо у 2022 році було зареєстровано 43 нових сімейних ферм, то за І півріччя 2023 року - 26. За кількістю сімейних ферм Львівщина є лідером серед регіонів України. Хочу також наголосити, що Львівщина є лідером серед областей України, яка спрямовує з місцевого бюджету найбільший фінансовий ресурс на підтримку аграріїв. Зокрема, у 2023 році на підтримку АПК з обласного бюджету спрямували майже 48 мільйонів», – наголосила у своєму виступі Тетяна Гетьман.
В ході обговорення учасники заходу отримали інформацію щодо нової програми сільськогосподарського кооперативу «Відродження села», що діє у Золочівському районі, а також нового проєкту з переробки, що впроваджується на теренах Вінницької області учасників конференції ознайомив Даніель Кліі, ключовий експерт Німецько-Українського проєкту експертного діалогу щодо сталого розвитку плодоовочівництва з питань у початкової та безперервної освіти;
Під час конференції понад десяток виробників крафтової продукції Львівщини, з якими працює Палата, представили свою продукцію. Домашній сир, натуральна пастила, фрукти з власного саду, соки, м’ясні смаколики, солодощі, мед, чай, хліб – усім цим охочі могли поласувати, тим самим дізнатись більше про місцевих агровиробників.
В межах конференції Львівська Аграрна Палата, Львівський національний університет природокористування та дев’ять громад Карпатського регіону Львівщини, підписали Меморандум про співпрацю. Він має на меті визначити відносини, обов’язки та напрями співробітництва партнерів Меморандуму в питанні підвищення правової свідомості та інформування громадян з питань захисту біорізноманіття транскордонних територій України та Польщі від популяції борщівника Сосновського «NoHeracletum UA&PL».
На завершення пленарного засідання учасники конференції прийняли звернення до Президента України та до Верховної Ради України щодо недопущення розширення ринку сільськогосподарських земель та зняття обмежень на оформлення права власності на земельні паї під час ведення війни, а також щодо збереження статусу фермерських господарств як суб’єктів господарювання.
З нагоди 25-річного ювілею Львівська Аграрна палата замовила спеціальну відзнаку — пам’ятну монету, на реверсі монети зображено Євгена Храпливого, українського громадського діяча, останнього президента Хліборобської палати. На аверсі -емблема Львівської Аграрної палати 25 років разом .
Вкарбована монета на монетному дворі за сприянням Миколи Черепа, який був присутній разом з головою Дмитрівської ТГ Чернігівської обл. Валентином Бойком на конференції. Під час конференції були відзначені уповноважені представники ЛАП, партнери та колеги Палати, які упродовж багатьох років спільно працювали над реформуванням аграрного сектору, підтримкою сільськогосподарського бізнесу та інституційним розвитком Львівської Аграрної палати.
16 вересня конференція продовжила свою роботу у виїзному форматі. Учасники конференції відвідали два сільськогосподарські підприємства — ПП «Агрофірма «Дзвони» у с. Болотня та ФГ «Агроген» у с. Загір’я Львівського району, а також побували у Свято-Успенській Унівській Лаврі Студійського уставу — одному із найдавніших монастирських комплексів України.