Як середні, так і малі агропідприємства, які працюють у сферах вирощування зернових та олійних культур, аквакультури можуть отримати кредит до 50 мільйонів євро в межах проєкту Європейського інвестиційного банку.
Про це йшлося 28 січня 2021 року під час зустрічі голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького з головою Асамблеї аграрних палат України Ігорем Вуйциком і директором Львівської аграрної дорадчої служби Іваном Паньківим. Участь у зустрічі також взяв галузевий заступник голови облдержадміністрації Юрій Бучко.
Європейський інвестиційний банк надає можливість аграріям скористатись більш доступними кредитами, аніж є на сьогодні. Про це у своєму виступі розповіли Іван Паньків та Ігор Вуйцик. Об’єм кредитного портфелю для України в межах проекту “Основний кредит для аграрної галузі” – 400 млн євро. Позичальниками коштів можуть бути юридичні особи, зареєстровані в Україні, які розвивають свій бізнес і потребують ресурсів для того, щоб покращувати технологію, збільшувати обсяги та виробляти якісні культури для продажу на українському та європейському ринках. Замовлення на кредитні кошти агровиробниками має становити не більше– 50 млн євро, з яких максимальний розмір фінансування коштами Європейського інвестиційного банку до 25 млн.євро.
Кредитні кошти може отримати або одна агрофірма – позичальник, або декілька, що працюють в одному напрямі і об’єднались. Кредити надаватимуть у євро. Європейський інвестиційний банк скеровує , через механізм фінансового посередництва, а саме шляхом надання кредитних ресурсів Міністерству фінансів України, яке, в свою чергу, передає кредитні кошти відібраним банкам-учасникам для подальшого фінансування банками кредитних проектів власних клієнтів: (поки що відібрані 2 банки: Банк «Львів» та АТ «Банк Алянс». Ця кредитна програма пропонує кошти за відсотки менші, ніж є в Україні.
Для того, щоб взяти участь у проекті, необхідно звернутись до Львівської аграрної палати чи Львівської аграрної дорадчої служби для напрацювання обґрунтувань кредиту і подачі заявки до Центрального офісу проекту у Києві.
Упродовж двох-трьох місяців від моменту подачі заявки аграрії зможуть отримати кредитні кошти на рахунки. Кредит можна оформити терміном виплати упродовж 10 років, і що важливо, упродовж перших двох років тіло кредиту можна не виплачувати.
У межах зустрічі сторони домовились організувати зустріч усіх агровиробників, які хочуть збільшувати додану вартість продукції в напрямах вирощування зернових та олійних культур, а також сфері аквакультури та детально проінформувати про умови участі за підтримки проекту Європейського інвестиційного банку «Основний кредит для аграрної галузі-Україна».
На зустрічі також піднімалось питання відновлення інституції уповноважених Львівської Аграрної палати у кожній з 73 об’єднаних територіальних громад-цю ініціативу буде підтримувати обласна влада.
Надання практичної допомоги селянам (власникам земельних паїв) повинно бути спрямованим на підвищення обізнаності сільських територіальних громад з земельною реформою. На цьому наголосив Ігор Вуйцик, адже з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» встановлюються не тільки граничні терміни оформлення права власності не витребуваної земельної частки(паю) на землю до 1 січня 2025 року, а і встановлюються часові рамки викупу земельних ділянок, які належали громадянам на праві постійного користування для ведення фермерського господарства. Тому надання фахових консультацій та порад з питань правової допомоги оформлення технічної документації, державної реєстрації права власності та речових прав на нерухоме майно, що забезпечить землевласникам можливість самостійно та більш ефективно розпоряджатись своєю землею, отримувати з цього справедливий прибуток створивши сімейне фермерське господарство надзвичайно важливе.
Важливим джерелом висвітлення та носієм інформації з питань реалізації державної аграрної політики у нас в області є інформаційний бюлетень «Вісник АгроФорум» та друкована газета, які потребують постійної фінансової підтримки з боку влади. Видання поширюється в електронному форматі на безоплатній основі, а також розміщується у відкритому доступі на веб сайті палати та Департаменту агропромислового розвитку ЛОДА .
Голова Асамблеї аграрних палат України
Ігор Вуйцик