Цьогоріч установи та організації що опікуються внутрішньо переміщеними особами, та іншими соціально вразливими категоріями населення, також будуть отримувати гуманітарну допомогу у вигляді продуктів харчування довгострокового зберігання в рамках Програми інституційного харчування ВПП ООН.
Нагадаємо, що упродовж 2024 року на Львівщині 118 установ отримали 1032 МТ продуктів харчування довгострокового зберігання завдяки цій Програмі. Наскільки потрібною є ця Програма, який економічний ефект дає для інституцій, чи відчули покращення в плані харчування люди, що отримували таку допомогу – про все це розповідають представники інституцій – учасників Програми та кінцеві бенефіціари.
20 січня представники Львівської Аграрної палати Ігор Вуйцик, Давид Кравченко та Анна Кущак відвідали три установи, що знаходяться в м. Борислав. Це - ГО «Світле життя 2022», Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня м. Борислава» та Дитячий будинок «Оріяна», що упродовж 2024 року отримували продукти харчування.
ГО «Світле життя 2022» на даний час опікується 74 ВПО, в тому числі 10 осіб з інвалідністю. Є інваліди 1 групи, які потребують постійного догляду. Загальна кількість проживаючих постійно змінюється. Максимально організація приймає 90 осіб. У прихистку є родини з домашніми улюбленцями, яких вони привезли з окупованих територій. Це – кішки, собаки, був навіть єнот.
Заступник керівника організації Ольга Футалаш розповіла про те, що гаряче харчування для всіх мешканців прихистку стало можливим лише завдяки гуманітарній та благодійній допомозі, оскільки сама організація немає достатньо коштів для цього.
«З отриманого борошна наш кухар випікає смачні булочки. Щоденно готуємо 2-3 гарячі страви і продукти, які отримуємо від Львівської Аграрної палати є основою для їх приготування. З овочами нам допомагають місцеві фермери. Найбільша проблема, звичайно, із м’ясними продуктами. Час від часу нам постачають м’ясні консерви благочинні організації, але цього надзвичайно мало», - зазначила пані Ольга.
Слід зазначити, що прихисток розташований у ДП «Санаторій «Джерельний». Мальовнича територія Прикарпаття, свіже повітря, сосновий ліс поруч – все це створює чудові умови для проживання людей. Члени моніторингової групи поспілкувалися з мешканцями прихистку. Олег Ковальов з дружиною та дочкою переїхав сюди з Маріуполя ще навесні 2022 року. Колишній сталевар і у прихистку знаходить чим зайнятися. Допомагає підтримувати господарство, проводить поточний ремонт приміщень, сантехніки, слідкує за роботою котельні.
«Звичайно, дуже мені прикро, що залишив своє житло, друзів, колег і змушений почати життя на новому місці. Шкода, що зруйноване наше чудове місто Маріуполь, шкода загиблих містян. Та тут на заході я знайшов підтримку, розуміння, співчуття. Моя сім’я має хороше безкоштовне житло, харчування і це – добре, бо через війну ми втратили практично все. Але попри це дуже хочеться повернутися додому. Маємо надію, що після закінчення війни Маріуполь повернеться і ми повернемось додому» - розповідає пан Олег.
Моніторингова місія оглянула приміщення прихистку, кухню та склад, поспілкувалася з кухарем Наталією Василевич, яка сказала що готує на обід овочевий суп і вівсянку. Пані Наталя відзначила хорошу якість продуктів, які отримує від Львівської аграрної палати та сказала що люди із задоволенням їдять приготовані страви.
У комунальному некомерційному підприємстві «Центральна міська лікарня м. Борислава» активно працюють над упорядкуванням приміщень харчоблоку та складу. На час візиту моніторингової групи проводилась побілка двох складських приміщень та йшов поточний ремонт приміщення кухні. Директор Юліан Буцяк розповів, що на цей ремонт з міського бюджету виділено 200 000,00 грн. оскільки існуючі складські приміщення не відповідали вимогам для зберігання продуктів правил ВПП ООН, відтак продукти зберігалася у пристосованих кімнатах. Після ремонту лікарня матиме два нових відповідно обладнаних складських приміщення.
«Завдяки економії на закупівлі продуктів, що постачаються в рамках Програми інституційного харчування, лікарня значно покращила раціон харчування пацієнтів, зокрема ми змогли додати в меню куряче м’ясо. Маємо велику надію, що Програма працюватиме й у 2025 році, бо це значна допомога лікарні. Щоденно лікарня харчує від 100 і більше осіб тому видатки на придбання продуктів харчування становлять вагому частку нашого бюджету», - зазначив Юліан Буцяк.
Дитячий будинок «Оріяна» опікується 10 дітьми віком від 5 до 18 років. П’ятеро дітей внутрішньо переміщені з окупованих територій. Під час візиту представники моніторингової групи поспілкувались працівниками установи – завгоспом Оленою Білою, яка два роки тому переїхала з м. Антрацит Луганської області та кухарем Оксаною Костирою. Вони розповіли, що продуктова допомога дуже потрібна, продукти хорошої якості і діти задоволені харчуванням. Пані Оксана зауважила, що окрім тих продуктів, які дитячий будинок отримує від Львівської Аграрної палати, їм також дуже потрібно й інших круп, таких як рис, манна крупа, булгур, сочевиця, оскільки для дітей є визначений раціон і необхідно його дотримуватися. «Було б добре, щоб види продуктів, які постачаються в рамках Програми інституційного харчування через два-три місяці змінювалися, з врахуванням вимог до раціону харчування дітей. А на загал ми дуже задоволені і щиро вдячні за таку щедру допомогу», - зазначила Оксана Костира.
Моніторинговий візит вкотре підтвердив що Програма інституційного харчування є дуже затребуваною та ефективною. Гуманітарна допомога, отримана в рамках цієї Програми у багатьох інституціях є основним джерелом постачання продуктів для харчування внутрішньо-переміщених осіб, інших соціально вразливих категорій населення під час війни.
Джерело. Львівська Аграрна палата