У лютому цього року Львівська Аграрна палата (ЛАП) надала продукти харчування 56 інституціями у Львівській області. Всього надано в рамках Програми інституційного харчування ВПП ООН 49,3 метричних тон.
Паралельно з дистрибуцією продуктів спеціалісти Львівської Аграрної палати проводять моніторингові візити для ознайомлення із станом зберігання та використання наданої продукції.
Сьогодні, 18 лютого керівник ЛАП Ігор Вуйцик, регіональний координатор Анна Кущак та офіцер з моніторингу Давид Кравченко відвідали ряд установ розташованих у Яворівському районі.
Зокрема, представники ЛАП побували у Будинку паломника в с. Страдч, де знайшли прихисток 25 внутрішньо переміщених осіб. Під час попереднього візиту незалежної моніторингової групи було ряд зауважень щодо зберігання продуктів, та наявності постерів Програми інституційного харчування. Під час візиту представники ЛАП поспілкувалися з настоятелем релігійного храму, при якому функціонує прихисток, о. Іваном Колтуном, який розповів, що рекомендації стосовно зберігання продуктів виконано. Всі продукти зберігаються на піддонах, у складському приміщенні є термометр та вологомір, ведеться журнал приходу та використання цієї продукції. Стосовно елементів присутності, на жаль, вони були втрачені при проведенні Всеукраїнської прощі, яка проходила у вересні 2024 року.
Члени моніторингової групи мали можливість оглянути приміщення
складу, кухні та їдальні, поспілкуватися з персоналом.
«Однією із чільних вимог Програми інституційного харчування ВПП ООН є інформування людей, що отримують допомогу, про діяльність Програми, можливість зворотного зв’язку та удосконалення програмних механізмів для найповнішого забезпечення потреб цих людей. Тому наявність постерів, які містять таку інформацію є дуже важливою. При наступній поставці продуктів для вашої установи буде передано інформаційні постери з тим, щоб вони були розміщені у місцях присутності ВПО», - наголосив Ігор Вуйцик.
КП ЛОР «Судововишнянський інтернат» опікується 152 особами похилого віку, в тому числі – 23 ВПО. 14 осіб – лежачі та потребують цілодобової опіки. Люди переселені з Донецька, Луганська та Слов’янська. Керівник інтернату Марія Олех розповіла, що інтернат не отримує жодної гуманітарної допомоги, окрім тієї, що надходить в рамках Програми інституційного харчування.
«Це – суттєва допомога, завдяки цим поставкам ми маємо упродовж року місячний запас продуктів і готові до будь яких форс-мажорних обставин, що в часі війни дуже важливо. Завдяки економії бюджетних коштів, які ми отримали дякуючи регулярному постачанню продуктів, ми придбали електропіч та тістоміс і зараз готуємо для своїх підопічних свіжу випічку – пиріжки, булочки, тощо. Мешканці інтернату дуже задоволені теперішнім меню і ми маємо велику надію що зможемо й у 2025 року бути учасниками цієї чудової Програми. Щиро дякуємо від імені усіх наших мешканців за таку важливу й необхідну допомогу Львівській Аграрній палата і Всесвітній продовольчій програмі ООН», - зауважила Марія Олех.
Комірник інтернату Марія Ядцишин продемонструвала, як зберігаються та обліковуються продукти, а працівники кухні розповіли, що отримані від Всесвітній продовольчій програмі ООН продукти використовують кожного дня, вони дуже хорошої якості і страви виходять смачні та поживні.
Ще одна установа в м. Судова Вишня є учасником Програми інституційного харчування. Це - КНП «Судововишнянська міська лікарня». Лікарня невелика, всього 55 ліжко місць. Орієнтовно 10 відсотків пацієнтів щомісяця становлять ВПО. Головний бухгалтер установи п. Леся Бучак розповіла, що у минулому році в лікарні відремонтували харчоблок та склад, тому зараз зберігання продуктів у належному стані. Члени моніторингової групи оглянули ці приміщення та поспілкувалися з персоналом. Працівники кухні розповіли, що дуже задоволені якістю продуктів, практично щодня їх використовують. До слова, сьогоднішнє меню складав гороховий суп, гречана каша та оладки.
« У минулому році наша лікарня завдяки співпраці з Львівською Аграрною палатою зекономила близько 51 тисячі гривень. Ці кошти було використано на купівлю нового посуду для кухні а також придбано новий холодильник. Ми надзвичайно вдячні за таку конструктивну співпрацю», - наголосила Леся Бучак.
Моніторингова група також відвідала Дитячий будинок сімейного типу родини Гальчишак. Олег та Наталія Гальчишак 7 років тому отримали від БО БФ «Карітас» добротний будинок, який вони самостійно облаштували та взяли під опіку 5 дітей-сиріт. Всього родина виховує 10 дітей віком від 7 до 17 років, в тому числі 1 дитина з інвалідністю. Ще двоє дітей вже дорослі та проживають окремо.
Наталія Гальчишак розповіла, що з побутовою технікою їм допоміг «Карітас», однак на всі комунальні послуги, утримання будинку, харчування та всі видатки на дітей витрачають свої кошти. Це – значні суми, лише за оплату газопостачання у січні довелося родині сплатити 10 тис.грн. Родина має 4 сотих городу де вирощують овочі для власних потреб, однак на сім’ю з 12 осіб цього не вистачає.
«Коли ми довідалися про Програму інституційного харчування ВПП ООН від інших учасників Програми, спочатку не вірили, що можемо теж отримувати цю допомогу. Але звернулися до Львівської Аграрної палати і ось вже вдруге отримали продуктовий набір. Це – дуже велика для нас допомога, адже продукти харчування зараз дуже дорогі і ми щасливі, що маємо таку підтримку і можемо використовувати сімейний бюджет на інші вкрай необхідні речі. Зокрема, ми зараз встановлюємо новий водопровід, оскільки вода, яку зараз маємо в будинку є технічною, і нам доводиться для харчових потреб щоденно доставляти воду у великих ємностях. Дуже дякуємо всім, хто через гуманітарні програми піклується про такі родини, як наша», - зазначила Наталія Гальчишак.
КНП «Мостиська міська лікарня» є учасником Програми інституційного харчування уже понад рік. Лікарня обслуговує три територіальні громади і може одночасно прийняти 150 пацієнтів, в тому числі 12 відсотків від цієї кількості становлять ВПО.
Моніторингова група провела зустріч з директором лікарні п. Віктором Копачем, який розповів, що участь у Програмі інституційного харчування упродовж року дала можливість зекономити майже 300 тисяч грн. Ці кошти
були спрямовані на придбання необхідних медикаментів.
«Інших донорів у нас на даний час немає і допомога Львівської Аграрної палати забезпечує потребу у продуктах харчування на 30 відсотків. Це – дуже значна допомога. Завдяки участі у Програмі ми маємо можливість харчувати своїх пацієнтів свіжою здобою – пиріжками, булочками. Лікарня уклала договір з приватною пекарнею від БО БФ «Карітас», ми даємо їм борошно, оплачуємо роботу, а вони два рази на тиждень готують нам свіжу випічку. До участі у Програмі ми, звичайно, не могли цього робити, через брак борошна, а зараз меню наших пацієнтів значно урізноманітнилося. Для порівняння: на харчування одного пацієнта в день лікарня отримує 80 грн. Це – надто мізерна сума, щоб забезпечити повноцінний раціон, тому допомога Львівської Аграрної палати є дуже відчутною», - зазначив Віктор Копач.
За результатами моніторингових візитів представники ЛАП відзначили, що практично у всіх відвіданих установах облік та зберігання продуктів відповідає вимогам. Однак, відсутні постери ВПП ООН. Ігор Вуйцик звернув увагу керівників інституцій та цей факт, розповів, що елементи присутності є обов’язковими під час усього терміну дії Програми інституційного харчування, та наголосив, що під час наступних поставок продуктів кожна установа отримає нові постери, які обов’язково мають бути розміщені у місцях присутності людей, які отримують допомогу.
Джерело. Львівська Аграрна палата